Церква Святого Миколая

Збудована в1882 році


   Будівництво відбувалося за священства греко-католицького пароха Келестина Костецького, який служив в Скалі з 1867 по 1885 роки. Він вважався досить впливовою людиною в усій Галичині, так як  займав посаду радника Митрополичої Консисторії з відзнаками крилошанина. Далі він після Скали ніс духовну службу у Чернівцях. А в 1886 році у містечко прибув новий священик Олександр-Константин Левицький (1850-1910).
       Якраз за його служіння в 1902-1905-х роках  місцеві художники брати Антон та Михайло Шурми і Семен Овадюк розписали фресками стіни та оздобили декоративним різьбленням Святомиколаївський храм.
В церкві Святого Миколая в травні 1896 року   брав шлюб видатний український вчений та політичний діяч Михайло Грушевський зі своєю дружиною Марією Вояковською. Так, це не легенда, а достовірна правда. Є декілька підтверджень цьому:  1) у газеті «Діло» за 1896 рік у рубриці «Дрібні вісті» було вміщено таку замітку: «Нині  26 мая відбуде ся  в Скалі в домі тамошнього пароха о. Левицького вінчанє п. Мих. Грушевського, професора історії в  університеті львівськім, з панною Марією Вояковською, учителькою зі Львова»;  2)  в газеті «Новий час» за 1930 рік у статті Олеся Степового «Там, де Збруч річку проходили (Скала)...» є слова, що автор на власні очі бачив у церковних документах запис про дане вінчання;  3) в православній церкві Святого Георгія у Львові, яку відвідував православний за віросповідуванням Грушевський є запис

про те, що вчений там  відбув біблійні оповіді, готуючись до шлюбу і ще записпро вінчання в Скалі; 4) на Скалу як на місце свого вінчання вказує сам Михайло Сергійович  у 1900 році, коли хрестив у церкві Святого Петра і Павла в Львові свою єдину доньку Катерину і заповнював її метрику.

Треба додати, що Марія  Вояковська-Грушевська була рідною сестрою Олімпії-Кароліни  Вояковської-Левицької, дружини о. Левицького. Отже, Грушевський і Левицький були одружені на рідних сестрах, тобто були шваграми. У 1889-1895-х  роках Марія Вояковська вчителювала в нашому містечку, при цьому багато допомагала в культурно-освітній роботі  о. Левицького.

Немає коментарів:

Дописати коментар